Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak udekorować świąteczne drzewko?

Tradycyjne ozdoby na choinkę

Choinka to drzewko świąteczne przystrajane różnymi ozdobami; bombkami, łańcuchami, dekoracjami ręcznie wykonanymi z przeróżnych materiałów oraz przepięknie i kolorowo świecącymi światełkami. Nie można sobie wyobrazić Świąt Bożego Narodzenia bez niej, tym bardziej, że już od początku grudnia na wystawach sklepowych, w centrach handlowych i na ulicach miast pojawiają się błyszczące i barwne choinki.

Powinna ona znaleźć się w domu przed Wigilią i w większości domów jest przystrajana właśnie tego dnia. Może być sztuczna lub prawdziwa – pachnąca. Sam zwyczaj ubierania choinki pochodzi z XVI wieku i został zapoczątkowany w Alzacji, a następnie było praktykowane w Niemczech, szczególnie protestanckich a zwolennikiem tej tradycji był między innymi Marcin Luter. Pierwotnie strojono je ozdobami z papieru, suszonymi jabłkami i orzechami. Na polskim gruncie zwyczaj ten pojawił się tak naprawdę XVIII a XX wieku na dobre choinka zagościła w ówczesnych domach. Wieszano na niej także orzechy i jabłka oraz cukierki, a drzewko rozświetlały świece.

Obecnie z kupnem żywego drzewka nie ma żadnego problemu. Możliwości wyboru jest wiele a na dodatek w dzień wigilijny są one nieco tańsze niż wcześniej. To prawda, że naturalnie pachnąca choinka jest znacznie piękniejszą ozdobą naszych domów i mieszkań, ale sztuczne drzewko również będzie się prezentować wspaniale za sprawą ciekawych dekoracji: błyszczących łańcuchów, barwnych bombek o różnorodnym kształcie i światełek. Na czubku świątecznego drzewka nie może oczywiście zabraknąć gwiazdy, symbolizującej Gwiazdę Betlejemską, która wiodła trzech króli do stajenki- miejsca narodzin Jezusa.

Co więcej „na gwiazdkę” obdarowujemy się prezentami. Aby wybrać dla każdego coś wyjątkowego poszukiwania należy rozpocząć dużo wcześniej a potem pięknie zapakowany podarunek umieścić właśnie pod choinką. Z ich rozpakowywaniem wiąże się sporo radości i frajdy zwłaszcza dla najmłodszych domowników, którzy widząc upominki już podczas Wigilii zastanawiają się co może się kryć pod kolorowymi opakowaniami. Przed nadejściem Bożego Narodzenia, w sklepach pojawia się więcej bombek, łańcuchów nie tylko w formie tradycyjnej, tak więc z wyborem ciekawych i oryginalnych ozdób nie ma najmniejszego problemu, tak aby choinka w każdym domu była piękna i modna .