Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Samodzielnie zrobione dekoracje choinkowe

Ozdoby ręcznie wykonane

Święta to okres szczególny, czas spotkań w rodzinnym gronie przy blasku choinki i dźwięku kolęd. Wszystko to jest częścią naszego polskiego rytuału i sprawia, że Wigilia, Boże Narodzenie jak i dzień Świętego Szczepana obchodzone są w wyjątkowej atmosferze. Jest ona potęgowana przez liczne błyszczące i kolorowe dekoracje. Niegdyś tradycją rodzinną w wielu domach było także ręczne wykonywanie ozdób choinkowych. Wynikało to między innymi z braku przemysłu zajmującego się wytwarzaniem bombek czy łańcuchów.

Obecnie problemu z kupnem wspaniałych i pięknych dekoracji świątecznych nie ma najmniejszego problemu. Występują one w różnej kolorystyce jak i kształtach oraz motywach jakie przedstawiają. Jednak tradycję wywodzącą się z odległych czasów podtrzymują dzisiaj dzieci. W okresie przedświątecznym wykonują podczas szkolnych zajęć z plastyki czy prac ręcznych łańcuchy i inne zawieszki choinkowe.

Do dziś wiele starszych osób pamięta jak z wydmuszek po jajkach, orzechów czy innych przedmiotów zrobić ciekawe i oryginalnie wyglądające elementy dekoracyjne. Obecnie także tradycja ta jest podtrzymywane ale nie we wszystkich domach wynika to głównie z braku czasu na tego rodzaju zajęcia. Jednak tym którzy są chętni polecamy gdyż to świetna zabawa dla całej rodziny.

Dzisiaj można używać makaronu w kształcie rurek lub kokardek, nici ozdobnych typu kordonek do ozdób wykonanych przy użyciu szydełka, różnobarwnej bibuły czy kolorowego papieru. Każdego roku przybywa ozdób choinkowych w sklepach i choć producenci starają się nas zaskakiwać wyszukanymi elementami dekoracyjnymi wiele osób z sentymentem wraca do ozdób z pudełka na strychu oraz tych zrobionych samodzielnie. Po pierwsze lubimy to co znane i kojarzące się ze wspomnieniami a po drugie satysfakcja związana z tworzeniem dekoracji na choinkę jest ogromna tak dla dzieci jak i dla dorosłych.

Jednym z przykładów jest łańcuch, bez którego nie wyobrażamy sobie drzewka świątecznego. Można go zrobić na wiele sposobów z pasków pociętego papieru kolorowego, z makaronu oraz krepiny czy też z kolorowych wstążeczek. Poza tym wykonuje się gwiazdki z papieru czy figurki aniołów. Dużą popularnością cieszą się elementy upiększające wykonywane z makaronu o różnych kształtach, pomalowanego złotą lub srebrną farbą a następnie sklejone przy pomocy solidnego kleju tworząc figurki lub gwiazdki.